Jak rozjaśnić egipskie ciemności? Tylko wiedzą! Podróżnik 2024

podróż2423 kwietnia po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli możliwość spotkać się z podróżnikiem z grupy „Trzask”. Tym razem do Librantowej zawitał pan Krystian Pyrzak, który opowiadał młodym ludziom o Egipcie. Kraj, do którego podróżuje wielu turystów może być wciąż nieodkryty i tak chyba było tym razem. Kultura, język, jedzenie-wszystko tak odmienne od dobrze nam znanych europejskich. Bo Egipt to nie tylko palmy, Sfinks i wielbłądy. Wczasy w egipskich kurortach niewiele zaś mają wspólnego z życiem zwykłych obywateli. Żeby więc dobrze poznać obyczaje i smaczki tego kraju, wystarczyło wsłuchać się w opowieść pana Krystiana. Można było poznać tajniki czytania egipskiego pisma, zobaczyć jak mumifikuje się Rolnika (na szczęście Marcin z klasy 5. wyszedł z doświadczenia bez uszczerbku na zdrowiu), jak wygląda egipski pantofel z najwyższej jakości skóry i w obowiązujących trendach. Piękne były też prezentowane naczynia, tak dalekie w estetyce od tych promowanych w pewnym szwedzkim sklepie. Lekcja piękna i pouczająca okraszona przy okazji smaczkiem, w postaci słodkich upominków dla najuważniejszych słuchaczy. Tę piękną przygodę mogli przeżyć uczniowie nie ruszając się z Polski. 70 minut upłynęło bardzo szybko, ale wiedza, którą udało się poszerzyć na pewno na dłuższy czas zostanie w uczniowskiej pamięci. Za zorganizowanie spotkania dziękujemy pani Anieli Biedroń.

Czarować słowem- one to potrafią! Nasze uczennice na Gminnym Konkursie Literackim.

czr24Magdalena Paciorek, Anna Mordarska, Justyna Gołąb i Zuzanna Nowobilska to cztery utalentowane dziewczyny, które w dniu 23 kwietnia reprezentowały naszą szkołę w Gminnym Konkursie Literackim. Rywalizacja toczyła się w szkole w Chełmcu. Formuła konkursu polega na spotkaniu z ciekawą osobą, która w swojej pracy posługuje się słowem pisanym oraz wykonaniu przez uczniów konkretnego literackiego zadania. W tym roku bohaterem konkursu był pan Jacek Taran- fotoreporter, dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Pan Jacek, który swą osobowością ujął uczestników konkursu, opowiadał o trudach zawodu dziennikarza. Tłumaczył na czym polega praca w redakcji i zdradzał ciekawostki dotyczące powstania jego książki pt.: „Biała jaskółka”. Zadanie, które mieli wykonać uczestnicy polegało na stworzeniu historii ujętej w dowolną epicką formę. Miała to być jednak opowieść oparta na zdjęciach wykonanych w czasie reporterskiej pracy pana Jacka. Zadanie trudne, bo fotografie z różnych miejsc świata dokumentowały ciekawe, ale często nowe dla uczestników sytuacje. Dla chcącego jednak nic trudnego. Praca w dwuosobowych zespołach szła sprawnie. Potem uczniowie udali się na odpoczynek do pobliskiej kręgielni, a jury przystąpiło do oceny. Poziom był wysoki, prace ciekawe i wartościowe w przekazie. Nasze uczennice poradziły sobie z zadaniem bardzo dobrze. Piątoklasistki zmierzyły się z reportażem, a siódmoklasistki stworzyły piękne opowiadanie z cennym przesłaniem, aby nie oceniać ludzi, zanim się o nich czegoś nie dowie, bo można kogoś bardzo skrzywdzić. Ania i Magda wróciły z Chełmca z zaszczytnym II miejscem, co jest ogromnym wyróżnieniem i potwierdzeniem ich językowych umiejętności. Uczennicom kibicowała i opiekę w czasie konkursu sprawowała pani Paulina Zarzeka.

Gminny Konkurs Języka Angielskiego “Paper Free English Contest” w Paszynie

ang24Nasza szkoła już po raz kolejny skorzystała z zaproszenia SP w Paszynie aby spróbować swoich sił w dość nietypowymkon kursie. Nietypowym, ponieważ odbywa się on w zupełności bez użycia papieru a uczestnicy wszystkie konkurencjewykonują online. W tym rokuLibrantową reprezentowała dwójka piątoklasistów- Zuzanna Turska oraz Oskar Szarek, którym w pełnej emocji dogrywce udało się wywalczyć III miejsce.

Serdecznie gratulujemy naszym reprezentantom!

Piękna akcja z okazji Światowego Dnia Osób w Kryzysie Bezdomności

bez24Brat Albert Chmielowski mawiał, że trzeba być dobrym jak chleb. To powiedzenie ma podwójne znaczenie dla tych, którzy znajdują się w jakimś życiowym kryzysie. Wtedy często doświadcza się nie tylko braku chleba jako pokarmu dla ciała, ale i dobra od innych, co może być najpiękniejszą strawą dla duszy. Z okazji Światowego Dnia Osób w Kryzysie Bezdomności pani Paulina Witek postanowiła zorganizować piękną akcję, w którą włączyła nasze siódmoklasistki. Natalia, Ola, Ania, Oliwia, Justyna, Magda i Jessica pod opieką pani Pauliny udały się do siedziby firmy Vorwerk w Nowym Sączu. Ich zadaniem było przygotować smaczny i pożywny posiłek dla mieszkańców Domu Brata Alberta. Słowo posiłek jest chyba delikatnym niedoprecyzowaniem, bo należy podkreślić, że dziewczyny przygotowały aż 400 pulpetów, odpowiednio pokaźną ilość ziemniaków i mnóstwo innych smacznych kąsków, które w prosty sposób można wykonać przy pomocy Thermomiksów. To już kolejny raz nasi uczniowie mają ręce gotowe do pracy i ogromną chęć niesienia pomocy potrzebującym. Dziękujemy za to, że można na Was liczyć i mamy nadzieję, że wasze serca na zawsze pozostaną otwarte na bliźniego w potrzebie.

Mistrzowie z Librantowej

Librantowa, Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych Wielobój sportowo - historyczny w hołdzie „Bohaterom polskiej wolności”

Czytaj!!!

Jesteś tutaj: Home Życie szkoły Aktualności Aktualności