W Parku Miniatur…
- Szczegóły
- Utworzono: 23 maj 2022
- Iwona Szlag
- Odsłony: 42
W środę – wcześnie rano- uczniowie klasy 4 i 5 zebrali się koło szkoły, by udać się na wycieczkę do Inwałdu. Przygotowani pod każdym względem (m.in. poduszki do spania, kurtki przeciwdeszczowe, czapki, plecaki pełne jedzenia…) wyruszyli w trzygodzinną podróż, by w miłym towarzystwie rówieśników spędzić dzień pełen wrażeń.
Pierwszym punktem wycieczki były warsztaty zorganizowane w zamku w Suchej Beskidzkiej. Tematem spotkania były ginące zawody. Uczniowie mieli na przykład okazję dowiedzieć się, że przed wynalezieniem budzika taką funkcję pełniła osoba, której zadaniem było budzenie mieszkańców miasta. Podczas zajęć stworzone zostały wyjątkowe prace z gliny, które w ramach pamiątki można było zabrać ze sobą.
Kolejnym przystankiem był – długo wyczekiwany- Inwałd. W Parku Miniatur atrakcją, która okazała się tzw. „wisienką na torcie”, stały się doskonale odtworzone znane budowle świata- Big Ben, Watykan i Plac Świętego Piotra, Wieża Eiffla, krzywa wieża w Pizie, fragment muru chińskiego, Tadż Mahal, piramidy…. wzbudzały zachwyt, bowiem wykonane zostały z wszelkimi detalami. Innym punktem, który okazał się strzałem w dziesiątkę, była opowieść przewodnika w sali tortur i komnacie damy dworu. Profesjonalny przekaz informacji i ciekawostki dawkowane uczniom przez prowadzącego na długo zapadną w pamięci. Najwięcej emocji pojawiło się, gdy uczniowie mogli skorzystać z atrakcji znajdujących się na terenie parku. Największe uznanie zyskały samochodziki oraz Pirat, a niepozornie wirujące filiżanki albo dom strachu stały się nie lada wyzwaniem. Na szczęście uczestnicy wyjazdu mogli chwilę odetchnąć w piramidzie Tutanchamona, słuchając o starożytnych egipskich zwyczajach. Złote rydwany, sarkofagi, mumie, hieroglify to nieliczne ślady dawnego życia, jakie znajdowały się w tym miejscu i ukazały świat, o którym opowiada się na lekcjach historii.
Wycieczka stała się doskonałą okazją, by zintegrować się, a także spędzić intensywnie i ciekawie czas z rówieśnikami. Opiekę nad uczniami w tym dniu sprawowały wychowawczynie klas- P. Zarzeka i Iwona Szlag oraz Pani A. Sus, która również zgodziła się czuwać nad bezpieczeństwem uczniów. Za co bardzo dziękujemy.
Czwórbój lekkoatletyczny w Trzetrzewinie
- Szczegóły
- Utworzono: 23 maj 2022
- Paulina Witek
- Odsłony: 4
Jak wieść niesie, piątek trzynastego to najlepszy dzień na przełamywanie niesłusznych teorii o pechowości tej daty. Nasi uczniowie wzięli w tym dniu udział w zawodach o bardzo wymagającej formule. Cztery dyscypliny, które wchodziły w skład czwórboju to : skok w dal, bieg na 60 metrów, rzut piłeczką palantową i bieg długi. Rywalizacja odbywała się na miejscowym stadionie, a naszą szkołę reprezentowały dziewczyny z klas 5 i 6: Aleksandra Mikołajczyk, Natalia Winiarska, Kinga Rzepka, Julia Rosiek, Dominika Główczyk. Ten skład właśnie zdobył I miejsce drużynowo. Indywidualnie zaś I miejsce wywalczyła Kinga, a II Julia. Gratulujemy drogim zawodniczkom wszechstronności i umiejętności współpracy. Na zawodach nie mogło zabraknąć też chłopców. Jako nasi reprezentanci do Trzetrzewiny udali się: Bartosz Młynarczyk, Przemysław Zając, Kacper Rosiek z klasy 4, Krzysztof Urbanek z klasy 5, Wiktor Seruga i Kacper Słaby z klasy 6.Nasi dzielni zawodnicy zdobyli 6 miejsce. Obu drużynom gratulujemy. Nie możemy też pominąć ważnej informacji- zawodniczki z Librantowej zakwalifikowały się do etapu powiatowego, który odbędzie się 18 maja w Nawojowej. Trzymamy kciuki! Opiekę nasz naszą reprezentacją sprawowała na zawodach pani Paulina Witek.
Pierwsze miejsce na Igrzyskach Dzieci
- Szczegóły
- Utworzono: 13 maj 2022
- Paulina Witek
- Odsłony: 10
Zajęły je dziewczyny wchodzące w skład naszej szkolnej reprezentacji w kategorii do klas 6. Rozgrywki dotyczyły piłki nożnej. Które panny kopią piłkę? Julka, Kinga, Wiktoria H., Dominika, Natalia z klasy 6, Aleksandra z klasy 5 oraz Ania i Aneta z klasy 4. Dziewczyny nie tylko pokonały konkurencyjne drużyny, ale i dostały się do etapu powiatowego, który rozegrany będzie prawdopodobnie w Brzeznej. Szczęśliwym dla naszych uczennic boiskiem okazał się Orlik w Świniarsku. Piłkarkom kibicowała nauczycielka wychowania fizycznego pani Paulina Witek. Nie można nie wspomnieć o naszych dzielnych piłkarzach. Chłopcy z klas 4-6 mieli nie lada trudne zadanie. Pojedynki na boisku toczyły się zawzięcie. W konsekwencji panowie zajęli piękne choć podobno trudne do zaakceptowania- 4 miejsce. Gratulujemy, bo to wielki sukces. Atmosfera była wspaniała, rywalizacja zacięta, ale zdrowa. Czego chcieć więcej?
Co dalej?
- Szczegóły
- Utworzono: 13 maj 2022
- Iwona Szlag
- Odsłony: 68
Na zajęciach z doradztwa zawodowego w klasie siódmej i ósmej omawiano tematy związane z wyborem kolejnej szkoły i zawodu. Nie jest to łatwe, bowiem możliwości jest bardzo wiele.
Warto na początek określić m.in. swoje zainteresowania, poznać predyspozycje zawodowe i swoją osobowość zawodową, przeanalizować jakie wartości są dla nas istotne i czy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania w przyszłości wybranego zawodu. Kolejnym krokiem jest poznanie systemu edukacji w naszym kraju, by świadomie wybrać- liceum, technikum albo szkołę branżową. Należy także zgłębić świat zawodów, by mieć jak najwięcej informacji i nie podejmować pochopnych decyzji.
I dlatego właśnie jeden z siódmoklasistów- Krystian Migacz- postanowił przygotować prezentację o zawodzie cukiernika (chociaż, jak sam stwierdził, chciałby w przyszłości wykonywać inny), by przybliżyć go swoim rówieśnikom. Krystian- z własnego doświadczenia- opowiadał o tym, jakie ciasta i ciasteczka najchętniej piecze, które przybory kuchenne służą do dekoracji ciast. A wszystko za sprawą jego mamy, która wprowadziła go w świat cukiernictwa i zachęciła do pomocy podczas pracy. Krystian, na dowód swoich już posiadanych umiejętności cukierniczych, przyniósł pyszne ciasto marchewkowe, które upiekł wspólnie z mamą. Za co serdecznie dziękujemy. Klasa jednogłośnie przyznała, że wypiek był pyszny. Takim miłym akcentem zakończyły się zajęcia z doradztwa zawodowego.
STRONY INTERNETOWE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ:
- Informator o zawodach- krótkie opisy zawodów:
- Krótkie filmiki dotyczące wyboru szkoły i zawodu:
https://doradztwo.ore.edu.pl/informator-o-zawodach-szkolnictwa-zawodowego/
https://doradztwo.ore.edu.pl/multimedia/
- Opis zawodów:
Doradztwo zawodowe w szkole | Mapa Karier
- Roczna prognoza zapotrzebowania w różnych zawodach:
Witaj Przygodo!
- Szczegóły
- Utworzono: 11 maj 2022
- AML
- Odsłony: 331
Klasa VI dnia 9 maja po 3-godzinnej podróży busem z Librantowej do Podlesic miała zaszczyt odwiedzić rezydencje kilkunastu niezwykłych nietoperzy. Po przejściu przez zielone wrota uczniowie jak i ich opiekunowie mogli ujrzeć skarby natury znajdujące się w jaskini ,,Głębokiej”, której korytarze powstały pod zjawiskowymi wapiennymi skałami. Zapoznali się również z mieszkańcami: nietoperzami i pająkami i poznali ich środowisko życia. Uczniowie z entuzjazmem wzięli udział w warsztatach przyrodniczych, które prowadził pan Batman. Podczas warsztatów mieli możliwość wykorzystania artystycznych talentów ozdabiając magnesy i zawieszki w kształcie ich przyjaciół- nietoperzy.
Około godziny 12 nadszedł czas na długo wyczekiwany obiad w restauracji McDonald ’s.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzenie podzamcza wraz z ruinami zamku w Ogrodzieńcu zbudowanego za czasów Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Malowniczo położony zamek był niejednokrotnie planem filmowym wielu seriali i filmów m.in. takich jak ,,Janosik”, ,,Zemsta” lub ,,Wiedźmin”. Każdy uczestnik wyjazdu mógł choć na chwilę przenieść się w czasie, poznać życie i obyczaje mieszkańców zamku w czasach jego świetności. Z zamkowych balkonów rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na wyżynę krakowsko-częstochowską.
W końcu nadszedł czas na drogę powrotną, niewyspani, zmęczeni, pełni wrażeń i zachwytów, radośni uczestnicy wycieczki udali się w kierunku Librantowej. Podczas wyjazdu uczniowie byli pod czujnym okiem wychowawczyni- Pani Agnieszki M-Leśniak oraz Pani Katarzyny Kani.
Sprawozdanie przygotowały uczennice klasy VI: Kasia Wańczyk, Emilka Bomba, Wiktoria Dąbrowska.
Wyniki Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny 2022"
- Szczegóły
- Utworzono: 10 maj 2022
- AML
- Odsłony: 374
Dnia 17 marca 2022 roku w Szkole Podstawowej imienia Józefa Bieńka w Librantowej odbył się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny 2022”.
Głównym organizatorem konkursu matematycznego „Kangur" w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu, natomiast międzynarodowym inicjatorem konkursu jest paryskie stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontières".
Polska edycja konkursu Kangur prowadzona jest pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i ma na celu popularyzację matematyki, propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów, zachęcenie młodych do wspólnej, intelektualnej, międzynarodowej zabawy.
Dzień konkursu, "Dzień Kangura" stał się już w szkołach wielu krajów prawdziwym świętem matematyki.
W naszej szkole udział w konkursie brali uczniowie kl. IV w kategorii MALUCH, uczniowie kl. V i VI w kategorii BENIAMIN oraz uczniowie kl. VII w kategorii KADET.
Oto lista uczestników:
- klasa IV: Chronowski Filip, Mruk Karol, Brudziński Dariusz
- klasa V: Mikołajczyk Aleksandra
- klasa VI: Pasiut Tomasz, Hojnor Wiktoria, Mruk Natalia
- klasa VII: Bieniek Olivier, Winiarski Jakub, Pławecki Hubert
Wyróżnienie za wysoki wynik uzyskany z testu konkursowego zdobyli:
- Mikołajczyk Aleksandra- klasa V
- Pasiut Tomasz- klasa VI
- Bieniek Olivier- klasa VII
Wkrótce uczniom zostaną wręczone nagrody i dyplomy.
Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w konkursach matematycznych.
Agnieszka M-Leśniak- szkolny koordynator konkursu