Obchody 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości

niepodległa18„Bo wolność to nie cel, lecz szansa by
Spełnić najpiękniejsze sny, marzenia
Wolność to ta najjaśniejsza z gwiazd
Promyk słońca w gęsty las, nadzieja”.

[M. Balcar]

Właśnie tym fragmentem utworu pt. „Wolność” rozpoczęła się wyjątkowa, bo upamiętniająca 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości, akademia z okazji 11. listopada. Konwencja uroczystości z założenia była odmienna od wcześniejszych, jakie mieliśmy okazję prezentować na szkolnej scenie. Pomysłem stało się przeprowadzenie widzów przez dziesięciolecia historii (i w tej roli znakomicie odnalazły się prowadzące- Ania, Alicja, Patrycja i Natalia), przeplatane występami utalentowanych uczniów, którzy z zapałem podjęli się tejże inicjatywy. Młodsza i starsza młodzież ujawniała przed oglądającymi swoje, czasem skrywane, uzdolnienia. Prezentowali się w tym, w czym są najlepsi. Dzięki temu udało się stworzyć coś niepowtarzalnego, bo płynącego prosto z serca.

Najmłodsi czwartoklasiści (bez wyjątku) zaśpiewali piosenkę Majki Jeżowskiej „Marzenia się spełniają” i przypomnieli nam, że możemy je spełniać, bowiem żyjemy w wolnym kraju. Piątoklasistki- Lilka i Paulina zaśpiewały utwór „Alleluja” i wzruszyły niejedną słuchającą duszę. Dodatkowo Lilka postanowiła zagrać na gitarze, by zbudować nastrój dla przedstawianych faktów z historii. Szkolną społeczność wprawiła w zadumę kolejna piosenka pt. „Biały krzyż”, która w niezwykłej interpretacji, wyśpiewana została przez starsze dziewczyny- Izę i Julkę, przypominając nam, że naszą wolność zawdzięczamy żołnierzom, którzy oddali w walce swe życie. Nieco młodsze siódmoklasistki- Gabrysia, Angelika i Karolina wykonały „Ale jestem” Anny Marii Jopek i skłoniły wszystkich swym występem do rozmyślań nad pięknem daru życia, z którego należy brać jak najwięcej, doceniając każdą chwilę. Nie zabrakło na scenie również utalentowanych instrumentalistów. Hubert z klasy 4 udowodnił, że grając utwór można rozradować ludzi. Starszy gimnazjalista Jakub również wzruszył publiczność swą grą na akordeonie. Wśród występów nie mogło zabraknąć talentów aktorskich. Członkowie grupy „Sami Swoi”- Kasia i Patryk- zaprezentowali się we fragmencie „Balladyny”, ukazując miłość Królowej Goplany do Grabca.

Dyrektor Szkoły Jarosław Rola przekazał swym uczniom wiedzę historyczną, podkreślając wydarzenia z 11 listopada 1918 roku, a także te z wcześniejszych i późniejszych dziejów historii narodu polskiego.

Na zakończenie akademii wszyscy wspólnie zaśpiewali 4 zwrotki hymnu państwowego, dołączając tym samym do akcji „Rekord dla Niepodległej”, podczas której w każdej polskiej szkole, o symbolicznej godzinie 11.11, wykonano hymn Polski. Niespotykanym akcentem było wykonanie pamiątkowego zdjęcia, na którym zobaczyć można wszystkich.

Organizatorki szkolnej akademii- Pani Paulina Zarzeka i Iwona Szlag, kierują słowa podziękowania do uczniów, którzy postanowili podzielić się swym talentem. Szczególne słowa uznania należą się także Pani Kamili Oracz- Ogorzałek oraz Pani Katarzynie Kani- inicjatorkom wykonania dla szkolnej społeczności kokardy narodowej (kotylionu), by podkreślić rangę obchodzonej rocznicy. Do swych działań zmotywowały swoich wychowanków- uczniów klasy 6 i 7. Dziękujemy Pani Paulinie Witek i uczniom wchodzący w skład pocztu sztandarowego- Jessice, Edycie, Karolowi oraz Gabrysi.