SPACER PRZEZ EPOKI

spacer17W miniony czwartek (8.06.), wczesnym rankiem uczniowie klasy czwartej i piątej wyruszyli w dość długą trasę prowadzącą ich w niezwykle urokliwą krainę geograficzną, jaką jest Jura Krakowsko- Częstochowska. Pierwszym celem wycieczki były Podlesice, w których mieli okazję eksplorować znajdującą się w zachodniej części góry Zborów Jaskinię Głęboką. Młodzi turyści (podczas wydawałoby się krótkiego, bo mierzącego zaledwie 190 metrów spaceru w głąb jaskini) poznali jej historię i mieli możliwość zaobserwowania ciekawych form naciekowych w niej występujących. Nie obeszło się również bez niespodzianek w postaci nietoperzy oraz jadowitych pająków, które również zaprezentowały się naszej młodzieży. Następnie uczestnicy wycieczki dotarli do głównego celu, jakim był imponujący , gotycko-renesansowy zamek w Ogrodzieńcu. Tutaj uczniowie zostali powitani przez Pana przewodnika, który poprowadził ich do drewnianej słowiańskiej osady na Górze Birów i do kolejnej jaskini (tym razem mniejszej, ale niemniej ciekawej ) , która była schronieniem człowieka pierwotnego. W drodze do osady zobaczyli również poniemieckie bunkry z 1944 roku znajdujące się przy Suchym Połciu. Jednak zarówno na dzieciach jak i na opiekunach największe wrażenie zrobił sam zamek, który zwiedziliśmy bardzo dokładnie, przechodząc przez jego kolejne poziomy i pokonując bardzo dużą ilość schodów. Podczas tego spaceru Pan przewodnik przekazał nam całą masę faktów, ciekawostek i legend związanych z zamkiem, jego mieszkańcami i najbliższą okolicą. Na koniec nadszedł czas na zdjęcia i pamiątkowe zakupy. Zmęczeni ale bardzo zadowoleni uczestnicy wycieczki udali się w drogę powrotną do Librantowej, mając przed oczami cudowne krajobrazy i zabytki. Opiekę nad uczniami sprawowali: Pani Katarzyna Kania, Kamila Oracz-Ogorzałek i Pan Jerzy Janowiec.