„Śladami przeszłości…”

klasa III g-16Uczniowie klasy III gimnazjum udali się na wycieczkę, która naznaczona była historią. Na początku skierowali swe kroki do rodzinnego miasta Ojca Świętego Jana Pawła II. To właśnie w Wadowicach poznawali, a także przypominali sobie niezliczone momenty z życia papieża. Opowieść o życiu niezwykłego człowieka odbyła się również w wyjątkowym miejscu- muzeum, które wyposażone zostało w pamiątki, należące do Karola Wojtyły, umieszczono w niecodziennej oprawie, bowiem miejsce wyposażone zostało w elementy multimedialne, które na pewno uatrakcyjniły młodzieży zwiedzanie domu papieskiego.

Kolejnym punktem wyjazdu stał się obóz koncentracyjny w Auschwitz- Birkenau. Gimnazjaliści poznawali historię miejsca, które jest symbolem Holocaustu, wspomnieniem o ludzkim cierpieniu, niezawinionej śmierci i okrucieństwie. Czas spędzony za murami na pewno zmuszał do refleksji, a usłyszane historie nie pozwalały pozostać obojętnym na to, co wydarzyło się w czasie II wojny światowej. Słowa Zofii Nałkowskiej, autorki „Medalionów”, najpełniej oddają istotę tego miejsca: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. W tak krótkim zdaniu mieści się tak wiele treści...

Warto nadmienić, że uczniowie oddali hołd ofiarom poprzez swoją postawę, zachowaną powagę w tym miejscu i w pełni zasłużenie otrzymali pochwały od pana przewodnika, który oprowadzał grupę i zauważył ich stosowne do miejsca zachowanie.

Na wycieczkę pełną śladów historii zabrała klasę wychowawczyni Iwona Szlag, a opiekę nad młodzieżą sprawował także Pan Jerzy Janowiec, któremu zgłębianie historii jest szczególnie bliskie.