Ze sztuką za pan brat…

muzeumW czwartek 3 kwietnia 2014r. szóstoklasiści, pod opieką pań: Iwony Szlag i Pauliny Zarzeki, udali się do Nowego Sącza, by uczestniczyć w warsztatach o przeciwdziałaniu agresji, jak również obcować ze sztuką pisaną przez duże „S”. Uczniowie mieli okazję (za sprawą Pana Dyrektora, któremu w tym miejscu dziękujemy!) zobaczyć zbiory skrywane przez sądeckie muzea.

Pierwsze kroki skierowali do Domu Gotyckiego, w którym pod okiem sympatycznej pani przewodnik, odkryli ekspozycje: dawnych instrumentów, wyjątkową płaskorzeźbę dłuta Wita Stwosza (w której mistrz ukrył swój podpis), niespotykany obraz – pietę, na którym Bóg Ojciec podtrzymuje Jezusa zdjętego z krzyża, czarno- białe fotografie zamku sądeckiego przed wysadzeniem i jego późniejszych ruin, rzeźby i kapliczki ludowych twórców, a także ikony. Kolejnym punktem była Galeria Marii Ritter i Stare Wnętrza Mieszczańskie, w których można było przyjrzeć się obrazom malarki. Uwagę dziewcząt przykuły dawne „lokówki” i przybory toaletowe, jakie były używane za czasów artystki. Chłopcy skierowali swe oczy na zupełnie inne eksponaty. Ostatnie spotkanie ze sztuką miało miejsce w Dawnej Synagodze, która przenosiła młodych ludzi w odległe zakątki Indii, dzięki barwnym fotografiom, tkaninom i charakterystycznym dla tego kraju przedmiotom. Po zwiedzeniu miejsc przepełnionych historią i sztuką szóstoklasiści postanowili zjeść pyszne lody, które okazały się cudownym zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia.