Pielęgnujemy tradycję

Pielęgnujemy tradycję

Pamiętamy o przeszłości. Oddajemy hołd bohaterom w trakcie uroczystości rocznicowych.

Rozwijamy talenty

Rozwijamy talenty

Na kołach zainteresowań i realizując różne projekty, możesz rozwijać swoje pasje.

  • Logo szkoły
  • Pielęgnujemy tradycję
  • Rozwijamy talenty

Artykuły

Wycieczka uczniów klasy VIII- Oświęcim, Wadowice, wrzesień 2022r.

IMG 2499Ósmoklasiści w towarzystwie wychowawczyni -Pauliny Witek wyruszyli w dniu 20 września na wycieczkę w bardzo ważne miejsca. Obecność w Oświęcimiu i Wadowicach to szkolna tradycja dotycząca najstarszej klasy szkoły. Są to miasta związane z historią Polski, ważnymi wydarzeniami z przeszłości naszego kraju i osobami, które miały ogromny wpływ na losy świata. Wczesna pora wyjazdu i zbiórki związana była z godziną rezerwacji wejścia na teren Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ranne godziny to czas bez tłumu zwiedzających. W spokoju można było wysłuchać przejmującej historii miejsca, dramatu jego więźniów i relacji świadków, do których pani przewodnik odwoływała się bardzo często. Jej opowieść, a także dowody zbrodni ludobójstwa zgromadzone na terenie kolejnych ekspozycji nie pozostawiły nikogo obojętnym. Równie trudne było wędrowanie wzdłuż rampy w Brzezince i wizyta w baraku 25, którego obawiali się wszyscy więźniowie obozu. Nasi uczniowie zachowywali się bardzo dojrzale i w ogromnym skupieniu słuchali o bolesnej historii. Dzięki znakomitej oprowadzającej i postawie młodzieży ta lekcja historii była też hołdem złożonym wszystkim ofiarom Obozu Zagłady. Przejazd do Wadowic w porze obiadowej to okazja do odwiedzenia ulubionej „restauracji” młodych ludzi. Najedzeni i zadowoleni mogli z dużym zaangażowaniem zwiedzać wadowickie muzeum : Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Tam zaopatrzeni w ciekawie prowadzącą ich przez ekspozycje aplikację, rozwiązywali zagadki i uzupełniali pola hasła końcowego. Ogromne zaangażowanie doprowadziło aż 7 osób do odkrycia hasła i zdobycia nagród od pani przewodniczki. Ważna też była wizyta w kościele, w którym chrzczony był Karol Wojtyła. Znając już ważne momenty biografii Papieża, wszyscy udali się na kremówki, które wspominał kiedyś sam Jan Paweł II.

Droga powrotna minęła spokojnie i miło. Był to dzień pełen emocji. Każdy z uczestników wycieczki pewnie jeszcze nieraz wróci pamięcią do tego dnia, chociażby na lekcjach religii czy historii. Będą mogli wtedy odwołać się do tego, co zapamiętali i zobaczyli. A co powinni zapamiętać nade wszystko? Nie wolno nam zapomnieć, nie wolno być obojętnym! To najważniejsze, czego uczą nas miejsca takie jak Wadowice czy Oświęcim. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: P.Witek i P. Zarzeka.

Jesteś tutaj: Home