WADOWICE I AUSCHWITZ-BIRKENAU, wycieczka gimnazjalistów z klasy III

wadowice17Historia jest wyciągiem niezliczonych biografii.

Są takie miejsca, które zobaczyć trzeba. Nie dlatego, że są piękne czy ciekawe, ale dlatego, że mogą nauczyć nas więcej niż najmądrzejsze książki. W takie dwa wyjątkowe miejsca udali się uczniowie klasy III gimnazjum w dniu 27 września. Ich wycieczka rozpoczęła się od podróży do Wadowic, miejsca narodzin i pierwszych lat życia Karola Wojtyły. Niezwykłe, odnowione muzeum multimedialne w bardzo namacalny sposób pozwala poznać historię pontyfikatu Jana Pawła II. Przemierzamy jego ścieżki od domu rodzinnego, aż po Watykan. Poznajemy nie tylko charyzmatycznego papieża , ale przede wszystkim wielkiego, ale w swej wielkości bardzo „zwyczajnego” człowieka. Miejsce robi ogromne wrażenie, a klimat obcowania z niedawną i piękną historią pozostawia w sercu niezwykły ślad. Kolejny punkt tego dnia to Oświęcim. Uczniowie zwiedzali muzeum w Auschwitz-Birkenau. Nikomu chyba nie trzeba uzmysławiać jak trudne do przyswojenia opowieści snuł pan przewodnik. Młodzież słuchała w dużym skupieniu o tym, co człowiek jest w stanie uczynić drugiemu człowiekowi. Nie jest to historia łatwa, jest niestety faktem. Niezliczone dowody masowych zbrodni to przecież zapis nieludzkiego cierpienia ogromu ludzi, z których każdy miał swoją wyjątkową historię. Młodzi ludzie są naszą przyszłością. Ich godna pochwały postawa podczas zwiedzania świadczy o tym, że możemy na nich liczyć. Wiemy, że zrobią wszystko, aby niechlubna historia o obozach zagłady już się nie powtórzyła. Wycieczkę zorganizowała wychowawczyni klasy III gimnazjum-pani Agnieszka Machowska-Leśniak. W opiece nad drogimi gimnazjalistami pomagały jej panie Iwona Szlag i Paulina Zarzeka.