„Skąd się bierze czysta woda w kranie?”

skad się bierze czysta wodaOdpowiedź na to pytanie starali się uzyskać uczniowie klasy 2 szkoły podst. na pierwszej w tym roku szkolnym wycieczce – do Starego Sącza, 18 września 2014 r.

W nowym obiekcie, który jest jednym z najnowocześniejszych stacji uzdatniania wody w Europie, dzieci zobaczyły jak wygląda skomplikowany, ale niezwykle ciekawy proces pobierania i oczyszczania wody.

Polega to na tym, że najpierw woda u brzegu rzeki Dunajec poddawana jest do wstępnego oczyszczania na tzw. osadnikach pionowych, tam mieszana jest z różnymi substancjami, które usuwają z niej zanieczyszczenia. Tak wstępnie uzdatniona woda płynie dalej. Trafia do filtrów piaskowych, potem poddawana jest procesowi ozonowania. Dla poprawy smaku i zapachu stosuje się jeszcze filtry węglowe. To jednak nie wszystko, bo zanim wpłynie do wodociągu, który poprowadzi ją do naszych kranów, czeka ją jeszcze „kąpiel słoneczna” promieniami ultrafioletowymi, która likwiduje resztę zanieczyszczeń.

„Rozbudowana i zmodernizowana stacja ma istotny wpływ na ochronę środowiska. Zdecydowanie polepszyła się jakość rzek, a woda w kranie jest krystalicznie czysta – powiedziała na koniec pani przewodnik.

Dlatego, wyjeżdżając z tego miejsca dzieci postanowiły oszczędzać, chronić i dbać o wodę.

Przed wyjazdem do Starego Sącza, dzieci w szkole wysłuchały wraz z klasą 1 i 3 ciekawej prelekcji nt. Szlaki wody”, wygłoszonej przez panie Sądeckich Wodociągów.

Opiekę nad dziećmi w czasie wycieczki sprawowali: wychowawczyni klasy 2 oraz Pan Kaliciecki.

Udział dzieci w wycieczce był jednym z założonych zadań Konkursu na najlepszy projekt ekologiczny obszaru LGD „Korona Sądecka” do jakiego przystąpiły klasy 0-3.