Wizyta w kopalni soli w Wieliczce

wieliczkaSkładając wizytę w kopalni soli w Wieliczce 23 czerwca 2014 r, uczniowie klas 1 – 3 szkoły podstawowej przekonali się, że sól podobnie jak węgiel, wydobywa się w kopalni. Odkryli, że to twarda skała i to wcale nie biała, tylko szara, zielona lub różowa. Dopiero po oczyszczeniu zamienia się w biały lub szarawy pyłek.- Skąd się wzięła sól pod ziemią? – na pytanie pani przewodniczki, śmiało odpowiedziała Martynka – Bo dawniej było tu morze, a woda morska jest słona. (A było to ponad 15 milionów lat temu – dodała pani przewodnik).

Kopalnia w Wieliczce jest jedną z najstarszych kopalni soli kamiennej na świecie.

W czasie 3 godzinnej wędrówki licznymi korytarzami dzieci obejrzały solne komnaty i kaplice, kryształowe groty i słone jeziora. Podziwiały przepiękne figury i rzeźby wykute w soli oraz multimedialne obrazy pracujących górników, dawne maszyny i narzędzia.Zauważyły, że najpiękniejszym miejscem w kopalni jest kaplica świętej Kingi, gdzie odbywają się msze święte i koncerty.

Na koniec wszyscy zajrzeli do podziemnego sklepiku z pamiątkami.

Pełni niecodziennych wrażeń, zmęczeni ale szczęśliwi wszyscy wrócili do Librantowej, gdzie przed szkołą czekały już stęsknione mamy.

Opiekę nad dziećmi w czasie wycieczki sprawowały wychowawczynie klas 1 – 3 oraz Pan od wychowania fizycznego.