„Odblaskowa Szkoła” – uroczyste podsumowanie akcji 2022r.

o22-3

W dniu 27 października - po raz kolejny - w naszej szkole odbyło się podsumowanie działań w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”. Od lat przedsięwzięcie to ma formę konkursu promującego najbardziej aktywne szkoły w Małopolsce. Akcja – prowadzona na początku roku szkolnego - ma za zadanie przypomnieć wszystkim młodym użytkownikom dróg, jak dbać o bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły. Już od kilkunastu lat nasza szkoła bierze udział w tych działaniach.

W tym roku- wzorem lat ubiegłych - nasi podopieczni uczyli się jak zachować bezpieczeństwo podczas poruszania się po drogach pod czujnym okiem organizatorek: Anieli Biedroń, Pauliny Roguz, Patrycji Chmielowskiej, Renaty Zielińskiej, Kamili Oracz-Ogorzałek, Pauliny Zarzeki oraz Pauliny Witek.

Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów, umiejętności i wiedzy podczas konkursów: poetyckiego, plastycznego, plastyczno-literackiego, wokalnego oraz wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Jurorzy mieli naprawdę trudne zadanie, by spośród otrzymanych prac wyłonić zwycięzców. W ramach działań konkursowych w każdej klasie pojawiły się okolicznościowe gazetki ścienne promujące ideę konkursu. Najmłodsi, z dużym zaangażowaniem i emocjami, ćwiczyli pod okiem nauczycieli, jak udzielać pierwszej pomocy oraz prawidłowo przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową, która może uratować życie poszkodowanym w wypadkach drogowych. Dzięki elementowi rywalizacji międzyklasowej przepisy ruchu drogowego „same” wchodziły uczniom do głów, a zdobyta tu wiedza, z pewnością zostanie z nimi na wiele lat.

Na początku spotkania, które odbyło się na sali gimnastycznej, prowadzący trzecioklasiści – Maja i Szymon przypomnieli zebranym uczniom i nauczycielom o najważniejszych celach akcji. Po niej nastąpiła prezentacja piosenek o bezpieczeństwie. Każdy oddział 0 – 3 zaśpiewał przygotowaną wcześniej na konkurs wokalny piosenkę. Najwięcej braw zebrali laureaci konkursu wokalnego - uczniowie klasy drugiej. Drugie miejsce zajęli trzecioklasiści a na kolejnym miejscu uplasowali się ex aequo uczniowie klasy pierwszej i oddziału przedszkolnego. Potem, witany burzą oklasków, scenę zajął laureat konkursu poetyckiego – Konrad Mucha, by zaprezentować swój wiersz.

Po klasowych recitalach głos zabrał Dyrektor Szkoły, który w krótkiej pogadance jeszcze raz przypomniał wszystkim o zasadach bezpieczeństwa na drogach i konieczności noszenia odblasków przez dzieci i dorosłych oraz zachowania trzeźwości przez kierujących. Uczulił dzieci, by zwracały uwagę na takie sytuacje w swoim najbliższym otoczeniu.

Wszyscy uczestnicy z niecierpliwością oczekiwali na ogłoszenie wyników pozostałych zmagań. W kolejnej części spotkania Jarosław Rola w towarzystwie pani Anieli Biedroń wręczyli laureatom konkursów nagrody, a każdy z uczniów klas 0-3 otrzymał elementy odblaskowe.

Uczniowie zaopatrzeni w odblaski i świadomość tego co wolno, a czego nie na drodze, udowodnili, że są świadomymi użytkownikami drogi i doskonale wiedzą o zasadach, które są ważne dla ich bezpieczeństwa. Teraz mogą bez obaw przemierzać kilometry dróg a zdobytą podczas akcji wiedzę i umiejętności na pewno wykorzystają jeszcze w niejednej sytuacji na drodze.

Zakończenie akcji „Odblaskowa szkoła” w naszej szkole nie jest dla nas zakończeniem działań na rzecz bezpieczeństwa. Nadal będą realizowane z uczniami kolejne zadania w tym zakresie. Konkurs ten nie jest tylko kolejnym działaniem na rzecz bezpieczeństwa dzieci na drodze i będzie nadal przez szkołę kontynuowany.